قانا شهر غم و غربت و قربت غم...

بسم الله الرحمن الرحیم

و اما قانا شهر غم و غربت و قربانی. نمی دانم چرا همیشه هجوم اسرائیل به قانا متوجه امن ترین نقاط آنجا ست . ده سال پیش به مقر سازمان ملل و امروز به پناهگاه کودکان . قانا دو هجا دارد و در پس هر هجا دو صد حادثه تلخ .

سازمان ملل و حقوق بشر سازمانهای خوبی هستند تنها چند اشکال کوچک دارند که قابل چشم پوشی است آن هم اینکه نه سازمان هستند و نه برای ملل و حفظ حقوق بشر . اینها هم که چیزی نیست امریکا و اروپا که دایه ی سازمان دهی و نظام بخشی دارند و حقوق بشر هم که اصلا چیز قابل ازرشی نیست که آقایان وقت خود را برای آن صرف کنند تا وقتی که مهمانی های خانوادگی و پارتی های شبانه ی رجال هست آخر حیف نیست بیایند برای حقوق بشر مخیله ی پر و بی مایه خود را نشخوار کنند یادم می آید از دوستم علی در بحبوحه طاغوت و آغاز مسیر تاریک سازمان حقوق بشر آن زمانی که روشنفکران تمام روشنی فکر خود را در حمایت از کادو پیچ های آمریکایی می دیدند در سخنرانی ها مقالات و کتابهایش به تعریف دقیق و روشنی از سازمان حقوق بشر رسید " سازمان حقوق بشر ، شوخی بزرگ " و امروز بعد از حول و حوش 35 یا 40 سال معنی و خنده دار بودن این شوخی را کم کم می فهمم .

آخر می گویند اسرائیل از خود دفاع کرده است راست می گویند مگر آن بمب اتمی مخرب را در دست خردسال لبنانی ندیدی ؟!

-بمب یا عروسک ؟

-چه جالب عروسک بود ! ای بابا پیری است و هزار خپط و خطا ، گمانه زدیم بمب است آن وقت صلاح جهان در آن دیدیم که با هدایای پدر بوش جهان را صلح باران کنیم . صلحمان کمی بوی باروت و رنگ خون گرفت .این هم چیزی نیست از این به بعد سعی می کنیم اهدافمان را دقیق تر انتخاب کنیم .

وه که چه دل خراش و خوش معنی است دیدن صحنه ای که دختری جمجمه و نیمی از صورت خود را داده اما هنوز روسری روی سر دارد و در این حکایت هزار حکمت نهفته است و در هر حکمت هزار راز زندگی آشکار . اما فردا چه خواهد شد شاید قانا یا سامرا شاید کابل یا کلکته . اما از شاید ها بگذریم مطمئنا لاس و گاس و تلاویب یا لس آنجلس و محله هالیود. فردا هم در هالیود فرش قرمزی پهن می شود و اقشار مختلف برای دیدن نمایش تازه حاضر می شوند اماکافی است پول هایشان را که صرف قمار و شرب شامپاین و هزار شربت غیر قابل آشامیدن دیگر می شود بو کنند بو نفت می دهد و فرش قرمزشان را بینند حتما رگه هایی از خون خانواده ی هدی و بچه های قانا را می بینند ای کاش باغبان مهربانی مثل پارک هایمان سر در قانا و همه ی بلاد اسلامی می نوشت و تابلو می زد غیر قابل آشامیدن . ای باغبانم کجایی ، شاید این جمعه بیایی .

/ 2 نظر / 26 بازدید
بهمن

فقط ميتونم بگم خيلی قشنگه

owner (کاکتوس)

رگه های خون...فرش قرمز[ناراحت]